Arazi Yüzey Sıcaklığı Modeli Nedir?
#1
Merhabalar;

Ülkemizi ve Dünyamızı Etkileyen [LST- Land Surface Temparature] yani Arazi Yüzeyi Sıcaklığı konusunda Arazi Yüzeyi Sıcaklık Analiz Modelinin Önemini ve İhtiyaçlarını değerlendireceğim.

Arazi Yüzey Sıcaklığı Modeli Nedir ? 

Arazi Yüzey Sıcaklığı Modeli [LST- Land Surface Temparature] birçok Uzaktan algılama Yöntemleri ile farklı zamansal aralıklarda  Arazi yapısı hakkında elde edilen verilerin, Kentsel gelişim ve Planlama Süreçlerinin analizi, Enerji kaynaklarının Tüketimi ve Enerji verimliliğinin sağlanması açısından yaygın bir şekilde kullanılan Analiz Metodudur.

[Resim: arazi-yuzey-sicakligi-modeli.png]


Arazi Yüzey Sıcaklığındaki Artışı Tetikleyen Faktörler Nelerdir?
Arazi Yüzey Sıcaklığındaki Artışı Tetikleyen Faktörlerin başında Sera gazı gazlarının arazi yüzeyindeki sıcaklık artışını olumsuz etkilediği tespit edilmiştir.Doğal alanlara bilinçsiz bir biçimde kurulan şehirleşme ilerleyen zamanlarda çok katlı binaların oluşması ile bölgesel sıcaklığın orantısız bir biçimde artması ve tarımsal faaliyet ve doğal yaşamı olumsuz etkilemesi gibi bir çok farklı ve olumsuz etkileri ortaya koymuştur.

Arazi Yüzey Sıcaklığındaki Artışın Oluşturduğu Olumsuz Etkiler Nelerdir?

1- Hava Kirliliğinde Artış
2- Çeşitli Sağlık Sorunlarının ortaya çıkması
3-Yüzey Sularının Hızlı Buharlaşması
4-Yer altı Su Kaynaklarında azalma
5-Rüzgar Paterni Değişimleri
6-Yağmur Yağışındaki Tip ve Şekil Değişimleri
7-Şehir'e ait Bitkisel Verimliliğin Azalması
8-Ülke Ekonomisini Olumsuz Yönde Etkiler

Kısacası Arazi Yüzey Sıcaklığındaki kontrolsüz sıcaklık artışı birincil olarak bölge üzerindeki yaşayan halkı, ve Ülke Statüsünü ithalat ve ihracat alanındaki ekonomik gelişim ve kalkınma süreçlerini olumsuz etkilemektedir.

Arazi Yüzey Sıcaklığı Modeli Sıcaklık Değişimi Analiz Yöntemleri Arasında yaygın Olarak Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Landsat TM/ETM+ TIRS, AVHRR ve SPOT sensörleri kullanılmaktadır.


Kısa bir değerlendirme ile konuyu sonlandıralım bu arada görsel kalitesi için üzgünüm ilerleyen zamanlarda görüntü kalitesi arttırılacaktır.

[Resim: arazi-yuzey-sicakligi-2000.jpg]
[Resim: arazi-yuzey-sicakligi-2009.jpg]
[Resim: arazi-yuzey-sicakligi-2019.jpg]
[Resim: arazi-yuzey-sicakligi-2000%20ve2019-yill...sim%20.JPG]
neo.sci.gsfc.nasa.gov sitesinden almış olduğum Temmuz Ayı 2000 , Temmuz Ayı 2009, Temmuz Ayı 2019 LST verileri ile ülkemizi detaylara inmeksizin son 19 yıl içerisinde sıcaklık değişimi skalasını paylaşmak istedim , her üç farklı yıl ayrı ayrı konu içerisinde paylaşılmıştır dileyenler Nasa'nın sitesinden daha farklı görüntü analizleri ve yıllara göre zamansal değişimlerin analizini yapabilirler.Ülkemizde 19 yıl içerisindeki sıcaklık değişimi Marmara Bölgesi başta olmak üzere bilakis Karadeniz Bölgesi olmak üzere Tüm bölgelerde sıcaklık değişimlerinde fark göz ile görünmektedir.
Yapmış olduğum araştırma sonuçlarını sizler ile paylaşmak tayım bir çok konuya değinmeden paylaşmak tayım çok fazla zamanım olmadığından dolayı bu şekilde paylaşımlarda bulunmaktayım ilerleyen konularda LST analizi nasıl yapılır bu konuyu adım adım farklı bir konu başlığı altında inceleyeceğim.
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi