Coğrafi Bilgi Sistemleri Parsel Sorgulama Aracı
#1
Coğrafi Bilgi Sistemleri Parsel Sorgulama Aracı
 
Ülkemizde Coğrafi Bilgi Sistemleri Parsel Sorgulama Aracı kullanım alanları her geçen gün artmakta, gayrimenkul satış işletmelerinden , şahsi alım satım işlemlerine üniversitelerin coğrafi bilgi sistemleri  bölümü bitirme projeleri gibi bir çok farklı kategoride hizmet vermektedir. Coğrafi Bilgi Sistemleri Parsel Sorgulama Aracının günlük hayatta ki kullanım alanlarına kısaca değinelim.

Gayri Menkul Alım Satım Alanında Parsel Sorgulama Aracı Kullanım alanları;

1)     Taşınmaz No Sorgulama aracı ile ;
Alım satım yapılacak kişi hakkında mülk doğrulama işlemleri gerçekleştirilmekte.
 
2)     İdari Bileşen aracı ile;
İl, İlçe, Mahalle, Ada, Parsel Bilgileri girilerek mülkün konumu hakkında detaylı bilgi edinebilmekte.
 
3)     Analiz Bileşeni Aracı ile;
Yıllara göre Ana taşınmaz Satış, Alım Satım yoğunluğu, Ana taşınmaz ipotekli satış, Bağımsız bölüm satış, İpotekli bağımsız bölüm satışları hakkında yoğunluk ve küme haritaları ile bölge üzerindeki yoğun alım satım işlemlerinin yapıldığı mahalle konum bilgileri edinile bilmektedir.
 
Coğrafi Bilgi Sistemleri bölümü bitirme projesi olarak belirli bir bölgede gerçekleştirilen alım satım işlemleri yoğunluk bilgisi ile ilgili öznitelik ve konum bilgileri toplanılarak basit çaplı kişisel bitirme çalışması yapılabilir.
Coğrafi Bilgi Sistemleri Parsel Sorgulama aracını kısaca günlük hayattaki kullanım örneklerinden bahsettikten sonra kısaca çalışma yapısını inceleyelim.

Parselsorgu.tkgm.gov.tr adresinden;
[Resim: cografi-bilgi-sistemleri-parsel-sorgu-araci.jpg]İdari Bileşen Aracını kullanarak İl, İlçe, Mahalle, Ada ve Parsel bilgilerini girerek arazi yada konut bilgilerini harita üzerinde görüntüleyebilir detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Taşınmaz No Sorgulama Aracı ile mülk sahiplik bilgilerini doğrulayabilirsiniz.
Analiz Bileşen Aracı ile; Geçmiş yıllara ait ipotekli ve ipoteksiz arazi, daire ve konutların alım satım yoğunluklarını harita üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

Analiz Bileşen Aracındaki Terimler günlük hayatta pek fazla kullanılmadığından anlamları toplum tarafından çok fazla bilinmemektedir kısaca;

Ana Taşınmaz Nedir? :  Arsa, Arazi, İşyeri , Konut, Fabrika vb kat irtifakı kurulan yada kurulmayan alanların tamamını kapsar.
Bağımsız Bölüm Nedir? : Tek Çatı altında birden fazla bulunan her bir daireye bağımsız bölüm denir. 1 daire = 1 bağımsız bölüm gibi
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi