Coğrafi Bilgi Sistemleri Programları ile 3D Modelleme
#1
Merhabalar Coğrafi Bilgi Sistemleri Programları ile 3D Modelleme Konusunu değerlendireceğim.

3D Modelleme Nedir ?

Tablosal Öznitelik verilerinin matematiksel verilerden faydalanılarak 3 boyutlu gözlemlenebilir boyutudur.

3D Modelleme Önemi Nedir?

3D modelleme yöntemi ile veri üzerinde daha detaylı analiz ve yorumlama yetiniz bir kısımda artacaktır.Örneğin tablosal verileriniz üzerinde matematiksel işlemler yaparken 3 boyutlu verileriniz üzerinde Coğrafi Bilgi Sistemleri olarak geoloji, topoloji, hidrografik ve daha bir çok farklı alanda uygulamalar ve analiz yöntemleri oluşturabilir.

3D Modelleme Yöntemleri Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Günümüzde Mühendislik uygulamalarından Tıp Camiasına kadar herhangi bir ürün geliştirilmesi canlı yada cansız nesnelerin bilgisayar ortamlarında Oluşturulması gibi bir çok farklı sektörlerde kullanılmaktadır.

Coğrafi Bilgi Sistemleri Programları ile 3D Modelleme Konusunda Kullanılan Programlar Nedir?

Google Eart Pro , Surfer 17 , Online Gps Dönüşütürücü Web Sitesi

İlk Olarak Google Eart Pro Programını açıyoruz ve Yol Çizim aracını kullanarak belirlediğimiz
alan üzerinde yatay ve dikey biçimde alanımızı çiziyoruz.Daha sonrasında çizmiş olduğumuz alanı
DOSYA/KAYDET/YENİ FARKLI KAYDET/ Diyerek .kml dosya tipinde kaydediyoruz.


[Resim: 3d-modelleme.jpg]

Kaydetmiş olduğumuz .kml dosya tipindeki verimizi aşağıdaki gör seldeki siteyi ziyaret ederek gerekli matematiksel dönüşüm işlemlerini adım adım gerçekleştiriyoruz.
[Resim: cbs-ile-3d-modelleme.jpg]

Buradaki işlem adımında dikkat etmeniz gereken adım [Add DEM elevation data] kısımı “No” olarak seçili gelecektir lütfen görselde ki gibi seçeneklerden seçiniz ve “Convert” butonu ile gerekli dönüşümleri sağlayınız. Gerekli Dönüşümler başaralı bir şekilde gerçekleştiğinde aşağıdaki ekran görüntüsü gelecektir.

[Resim: 3d-modelleme-y%C3%B6ntemi.jpg]

Dönüşüm parametre işlemlerimizi başarılı bir biçimde gerçekleştirdik, bir sonraki adım ise mavi çizgiler ile gösterilen linke tıklayarak .txt uzantılı matematiksel öznitelik verilerimizi indirmemiz gerekmektedir, verimizi .txt dosya tipi uzantısında indirdikten sonra dosya tipi uzantımızı .csv olarak değiştiriyoruz ve excel programı yada altarnatif programlar aracılığı ile .cvs uzantılı coğrafi dosyamızı açıyoruz burada type,(m), name, desc adlı satır ve sütunları siliyoruz ayrıca longitude ve latitude satırlarını silerek işlem adımlarımızı kaydedip programımızı kapatıyoruz.

Daha Sonrasında Surfer 17 Programımızı çalıştırıyor ve bir pilot sayfası açıyoruz.
[Resim: surfer17-ile-3d-modelleme.jpg]

Buradaki işlem adımlarını tamamladıktan sonra aşağıdaki görselde belirtildiği şekilde verimizi programın içerisinde aktaracağız.Dikkat elimizde bulundurduğumuz .csv uzantılı dosya tipini .dat olarak tekrar değiştirmemiz gerekiyor ve daha sonrasında aşağıdaki görselde ki gibi programa sorunsuz bir biçimde aktarabilelim.
[Resim: surfer-ile-3d-modelleme.jpg]

Verimizi başarılı bir şekilde programa aktardığımızda aşağıdaki gibi bir görüntü gelecektir, program elimizdeki verinin içeriğini detaylı bir biçimde tarafımıza rapor ediyor ve artık verilerimiz 2 boyutlu bir biçimde program ortamında.
[Resim: surfer-program%C4%B1-ile-3d-modelleme-sonuclari.jpg]

Son olarak elimizdeki 2 boyutlu veriyi 3 boyutlu duruma getirmek için aşağıdaki işlem adımlarını takip ediyoruz,
[Resim: 3d-modelleme-surfer-programi.jpg]
Bu şekilde herhangi bir arazi  yüzeyi verisi ile 3 boyutlu görüntü elde edebiliriz bu konumda Surfer 17 programı ile gerçekleştirdim diğer konularda farklı coğrafi bilgi sistemleri programları ile daha farklı konular paylaşacağım.
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi