Devletleri Oluşturan Ekonomi Modelleri
#1
Devletlerin alt yapısını ve gelecekteki refah seviyesini belirleyen en seçici unsur milletidir. Devletine sadık bir millet diplomasinin en seçkin gücüdür.Hiçbir ekonomi modeli diğer devletlerden bağımsız çalışamaz, milletlerin yaşam şekli karşılıklı alışveriş ticaret anlayışı ile gerçekleşmektedir. Ekonomi modellerinin alt yapısını öncelikle millet anlayışı ve ardındaki diplomasi yönetim şekli belirler. Diplomaside devletler dış politika anlayışlarını milletlerinin varlık ve bütünlüğünü korumak sureti ile barışçıl yöntem ve müzakereler ile sonuca ulaştırırlar.Devletlerin efendisi azim ile çalışıp üreten milletidir. Milletine karşı devlet yönetiminin bazı sorumlulukları vardır bu sorumlulukları aşağıda listeleyeceği m fakat bu sorumlulukların merkezinde ekonomi modelleri anlayışı vardır. Devletlerin milletlerine karşı olan sorumluluklarından bahsettikten sonra devletleri oluşturan 3 ana ekonomi modelini değerlendirelim.

Devletlerin Milletlerine Karşı Sorumlulukları Nelerdir?

Her şeyin başı sağlık bu cümleyi duymayan yoktur. Sağlıklı bir millet devletin en büyük silahıdır zehirlenmiş bir toplumu hiçbir ekonomi modeli kurtaramaz. Devletlerin toplumlara karşı ilk sorumluluğu sağlık hizmetleri sunması ardından İnsan Haklarını korumasıdır. Kısacası Adalette Hak Yaklaşımda Eşitlik anlayışı ile tek bayrak altından birleşmiş ırklara aynı hakkı ve hizmeti sağlamalıdır. İyi bir devlet ve diplomasi anlayışı sağlam temeller ile oluşturulmuş eğitim anlayışından oluşmaktadır. Devlet insan hakları konusundaki eşitlik anlayışını milletine sosyal gelişim (eğitim, farklı dil ve teknolojiler) vb. gibi alanlarda desteklemeli milletini çağın çizgisinde yahut daha ilerisinde taşımalıdır. Ülkelerin kaderini milletleri belirler bir milleti yormak ve bitkin düşürmek isterseniz ekonomik yaptırımlar uygularsınız bir milleti bitirmek isterseniz ancak din, dil ve kültür anlayışlarını yok ederek bitirebilirsiniz bu sebeple konumuzu değerlendirmeye alırken devletlerin alt yapısını oluşturan milletleridir diyerek konuya giriş sağladık bu sebeple devletler milletlerine devlet terbiye adabı ve kültürlerini her geçen gün ve gelecekte yaşatmalıdır kültürünü unutan bir millet ancak sömürgeci devletlerin kölesi olmuş bir milletten öteye gidemez. Devletlerin sorumluluğu saymakla bitmez ulaştırma alanında ulaşım olmayan her noktaya ulaşım hizmeti sağlamalı güvenlik tedbirlerini arttırmalı ve uluslararası turizm kapılarını tüm dünyaya gerekli koşullar çerçevesinde açmalı, ülke içi huzuru sağlamalıdır.
 Devletlerin milletleri için sorumluluğu çoktur ve zordur yukarıda saymış olduğum bir sürü etmende diplomasinin etkisi çok büyüktür bu yüzden sorumluluğu çok ve zordur, diyebilirsiniz ki konuyu anlatılmak istenenin dışına çıkardınız diyebilirsiniz unutmayın ki konu para (TRY, USD, RİYAL, BTC) olduğunda her kesin dini aynıdır konu başında ilk sıraya sağlık hizmetini yazmıştım fakat devletlerin sağlık hizmeti sunabilmesi için çalışkan bir millete ve sağlam bir ekonomiye ihtiyacı vardır. Dilerseniz şimdi devletleri oluşturan ekonomi modellerine değinelim.
 
Devletleri Oluşturan Ekonomi Modelleri Nelerdir?
1)     Komuta Ekonomisi;
2)     Piyasa Ekonomisi;
3)     Karma Ekonomisi
Olmak üzere üç ana başlık altında toplayabiliriz.

Komuta Ekonomisi:
Üretim faktörleri tamamı ile devletin kontrolündedir. Fabrikalardan hayvansal üretim tesislerine kadar devlet yönetimi ve kontrolü altındadır. Örnek olarak 300000 ton et üretilmeli, 50000 adet belgelerdeki özellikte bir araba modeli üretin fabrikalar ve hayvansal üretim tesisleri emiri uygular ve üretir ardından devlet üretilen kaynakları kendi belirlediği koşullarda milletine dağıtır. Komuta ekonomisinde tüm planlama tamamı ile devletin kendisine aittir üretim aşamasından topluma sunulmasına kadar. Aslında her şey çok güzel herkes aynı seviyede çalışıyor üretiyor aynı yiyeceklerden aynı miktarda yiyor aynı elbiseleri giyiyor , aynı araba modeline biniyor aslında milletlere aşılanmış olan kibir komuta ekonomisinden tamamen kırılmış bitirilmiş oluyor onlarda var bizde neden yok gibi çocukça ve saçma sapan duygu ve düşünceler içinde olmayan mutlu bir millet tablosu fakat büyüklerimizin bir sözü var bin güzel insana bir kötü insan yeter, torpil dediğimiz olay bu ekonomi modelinde de mevcuttur devlet görevlileri ile arası iyi olan kişi yada gruplar devletin imkanlarından daha fazla faydalanacaktır. Komuta ekonomisinin bir kötü yanı ise salla başı yap işi al maaşı şeklindedir yeni bir iş fikri ya da geliştirme fikri bulmuştur bunu yapsam ne olur aynı maaşı alıyor aynı ev modelinde oturuyorum gibi düşüncelerin olduğu bir yerde devlet görevlileri üretmez ise milletten pek bir şey beklenmez.

[Resim: komuta-ve-piyasa-ekonomi-modelleri.jpg]
 
Piyasa Ekonomisi:
Dünyadaki birçok devlet bir komut ekonomisi olmaktan çok piyasada ekonomisi modelini kullanmaya daha çok yakındır. Piyasa ekonomisinde üretim faktörlerinin tamamı özel şirketler grubunun planlaması içerisinde bulunurken üretilmesi istenen ürün araç ve gereçlerin miktarı yine şirketler grubu tarafından belirlenmektedir. Devletler için gerekli Savunma Sanayisi bu faktörlerin dışında tutulmalıdır savunma sanayi sektöründe devletler üretim ve adeti belirlemektedirler. Kısacası piyasanın hangi üretime ihtiyacı var diye sorar planlar ve yola koyulursunuz bu durum farklı firmaların aynı üretimleri yapasını sağlar bu durumda da rekabet ortaya çıkar, rekabetin olduğu yerde farklı fiyat ve kalitede üretimler gerçekleştirilir 20000 Try olan bir kişi Doğan Slx modelini tercih ederken 4000000 Try değere sahip olan kişi Tesla marka bir otomobile bine bilir her seviyeye uygun bir model ve tercih sunmaktadır. Piyasa ekonomisinde rekabet olduğundan farklı ve yeni bir trend oluşturma girişimleri oluşturulmak istenir  farklı ve toplum tarafından tutan bir trend çok daha fazla para ve alım gücü oluşturur inovasyon ve teşvik planları ile daha hızlı üretme ve kazanma isteği oluşur. Bu ekonomi modelinin olumsuz yönleri ise bazı insanlar çok çalışırlar emeklerini patron yada yetkililerinden alamazken bazıları uzandıkları yerden rütbe ve para sahibi olabilirler. Her gün işe giderken Rabbinizden isteyin ve gidin çünkü dünyada hiçbir insan modeli eşitliği ve adaleti tam manası ile sağlayamaz ama zalimlik hak yiyen kendini bir yere geldim zannederken rabbim sizi alır ummadığın bir yere getirir sana başarılar ihsan eyler. Bizler nankör varlıklarız (böyle dedim diye öyle biri değilim bunun ceremesini bende çekenlerden oldum zamanında) konuyu dağıtmak istemiyorum ama dünyamızı diğer gezegenlerin yanında koyduğumuzda devede kulak kalırken biraz daha uzaklaşıyoruz bir iki üç galaksi derken bir piksel boyutta göründüğümüzü unutup bu ihtişamı ben oluşturdum ben yaptım güç benim diye geçinen devletler, gruplar, kişiler mevcut biz kimiz kendini hor görme ama öylede çok büyütme insanoğlu. Bu ekonomi modelinde daha çok yeni fikir üretim ve bilgiye erişim sağlarken eşitsizlik içerisinde bir yaşam sunmaktadır, bu durum insanlarda kibir, haset, ondan var bizde niye yok gibi birçok kişilik bozukluklarına sebep olurken sosyal dengeleri aile, arkadaşlık, komşu ilişkileri vb. saymakla bitmeyecek birçok hadsiz duygulara sebep olmaktadır.
 
Karma Ekonomi:
Karma ekonomi modelinde birbirine zıt komuta ve Piyasa ekonomi modellerinde ortaya çıkan sorunlarda devlet kontrolü ile sorumluluğu üstlenmesine sebep oluyor örnek bir yerde açlık artar ise her iki ekonomi modeli olayları yönetim altında alıyor ve açlık sorunun ortadan kaldırmaya çalışıyor. Sağlık hizmetleri ve Savunma Sanayisi gibi alanlar genellikle devlet kontrolü altındadır.
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi