Endüstri 4.0 devrimi ve İhtiyaçları
#1
Günümüzde toplumların tehdit olarak gördüğü Endüstri 4.0 devrimini gelecekte bir fırsata çevirebiliriz.2011 yılında dünyanın en büyük endüstri fuarı olan Hannover Fair fuarında "Endüstri 4.0" terimi tüm dünya ülkeleri ile paylaşıldı, ilerleyen yıllarda Almanya Endüstri 4.0 sanayi devriminin günümüz ve gelecekte nasıl kullanılacağına dair paylaşımları 2014 yılı Davos Dünya Ekonomi fuarında tanıttı. Dilerseniz konumuzu soru cevap şeklinde değerlendirelim.

Pekala endüstri 4.0 devrimini nasıl Tehdit ‘ten Fırsata Çevirebiliriz ?

Herhangi bir konu hakkında sonuca varmak isterseniz konuyu detayları ile birlikte bilmek gerekir.

İlk sorulması gereken soru neden yeni bir sanayi çağına geçmemiz gerekiyor ?

Son yıllarda isminden çokça söz ettiren ve günümüzde bir çok alanda veriyi etkin bir şekilde kontrol altında tutan Doğu Prensi Çin Devleti. Son zamanlarda %5 kar %95 inovasyon başlığı altında kurulan XİAOMİ markası ucuz maliyet kaliteli hizmet vizyonu ile kendini tanıtan HUAWEİ firması Çin Devleti dediğimiz zaman akla gelen teknoloji liderleri firmalar olarak değerlendirilmekte. Çin devleti nüfusun en fazla olduğu bir millete sahip yine milletinden aldığı bilgi ve donanım ile adını her geçen gün dünya ülkelerine duyuran bir devlet pozisyonunda.

[Resim: end%C3%BCstri40-ve-ihtiyaclari.jpg]

Yıllarca Ekonomi ve Finans alanından tutun Teknoloji alanlarına kadar hizmet veren Batı Camiası Sanayi devriminden geri kalmak ister mi! hayır istemez bu sebeple sanayi devrimine yeni bir açılım getiren batı dünya ekonomi fuarında resmen endüstri 4.0
devrimi ile dünyaya tanıtıldı.

Endüstri 4.0'ın yapı mimarisi nelerdir?

1) Hız
2) Esneklik
3) Verimlilik

Hızlı ve anlık veri yapısı ile esnek rapor oluşturma ve sunma yetkinlikleri ile zaman ve maliyetten kazanım elde etmeyi amaçlayan bir yapı.

Endüstri 4.0 Devriminin toplumlara sağlayacağı Katkılar nelerdir ?

1) Nesnelerin İnterneti (IOT) ile fabrikalarımızda çalışan robotların kontrolünden tutunda evimizdeki buzdolabına kadar anlık olarak sunulan veri ile nesnelerin kontrol edilmesi.

2) Arttırılmış gerçeklik Teknolojisi ile hiçbir zaman mekânda olmayan veriye canlı erişim desteği ile herhangi bir sorunu çözüme kavuşturabilme özelliğinin sağlanması.

3) Siber Fiziksel Sistemler ile bir nesne ya da kuruluşun gerçek ortamda uygulanmadan önce sanal ortamlarda simülasyon ve test edilmesi ile kullanıcıya en az maliyet ve zamandan tasarruf edilerek kazanım sağlanması.

4) Üç Boyutlu yazıcılar günümüzde ve gelecekte daha hızlı, ekonomik ve pratik nesne  oluşturulması ile topluma hizmet faaliyetlerinin yürütülmesi.

[Resim: end%C3%BCstri40.jpg]

Yukarıda Endüstri 4.0 devriminin toplumlara sağlayacağı katkıları dört ana başlıkta topladık. Dört ana başlıkta değerlendirdiğimiz kazanımlar önemli ihtiyaçlara gerek duymaktadır. Bu ihtiyaçlara kısaca değinelim.

1) Big Data Analizi: Uzmanlara göre şu an ki depolanan verinin gelecekte 50 kata kadar artmasını beklenmektedir. Anlık olarak bir nesnenin durumunu görmek için birbirleri ile ilişkilendirilmiş zincirleme veri modeli ile kişilere hizmet sunabilmek için birçok farklı veri modeli birbirleri ile ilişkilendirilerek anlık raporların elde edilmesini sağlamaktadır. Bu durumda ortaya depolama ve güvenlik sorunlarının çıkmasına sebep olacaktır.

2)  Bulut Sistemleri:  Artan veri boyutunun bulut teknolojisi alt yapısında barındırılarak İnternet'e bağlı olduğunuz her lokasyonda aktif  bir biçimde kullanılmasını sağlamaktadır.

3)  Siber Güvenlik:    Depolanan veri modelinin güvenliğini sağlamak için oluşturulmuş siber çözümler ile veri güvenliğinin sağlanması.

Yukarıda Endüstri 4.0 Devriminin en çok ihtiyaç duyduğu alanları değerlendirdik. Gelecek veriye dayalı bilgi teknolojilerinin çağı bu durumun farkındayız, endüstri 4.0 devrimi bilek gücünü robotlara yüklemiş olsa da yönetim gücü insanların elinde olacaktır, çünkü robotlar bu işleyişin muhasebe, satış ve pazarlama yönetim ve programlama gibi alanlarda topluma etki edebilecek bir eylem içerisinde bulunamadılar. İlerleyen zaman dilimlerinde endüstri 4.0 devriminin tehditlerden fırsatlara çevirecek konular ve dünya ülkelerinin menfaat ve çıkar uygulamalarından bahsedeceğim.
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi